Bolojan bate în retragere! Guvernul pregătise majorări salariale consistente pentru demnitari

 

Dragoș Pîslaru, ministru interimar al Muncii, anunță că va discuta cu Comisia Europeană ca salariile demnitarilor să fie majorate etapizat sau înghețate până până în 2031. Poziționarea vine în urma reacțiilor populației, după ce Guvernul Bolojan, prin legea salarizării unice, intenționa să majoreze consistent salariile demnitarilor, în timp ce românilor li s-a transmis că trebuie să suporte austeritatea.

 

Am primit mandatul de a discuta cu Comisia Europeană posibilitatea îngheţării sau eşalonării creşterii salariilor demnitarilor până în anul 2031. În urma discuţiei cu prim-ministrul Ilie Bolojan, săptămâna viitoare voi merge la Bruxelles, unde voi susţine această poziţie în cadrul procesului de renegociere finală a PNRR. Ştiu că este un subiect sensibil.

Ştiu şi că poziţia exprimată până acum, inclusiv în scris, de Comisia Europeană a fost aceea că viitoarea lege a salarizării trebuie aplicată unitar în întreg sectorul public. Cu toate acestea, consider că este datoria mea să folosesc toate argumentele disponibile pentru a încerca să obţin o evaluare diferită, a scris pe Facebook, Pîslaru.

Articolul precedentOrdin al ministrului Miruță suspendat de Curtea de Apel. Gorjeanul a încercat transferul unor proiecte în valoare de zece miliarde de euro
Articolul următorLuptă Gorjul! Junioarele III CSM Târgu Jiu joacă în Turneul Final al Campionatului Național de handbal