CSU Craiova a defilat cu Farul și continuă în Cupa României. Petev: Trebuie să fim sănătoși la cap

CSU Craiova s-a calificat, marţi seara, în sferturile de finală ale Cupei României la fotbal, după disputarea meciurilor din ultima etapă a Grupei D.

Echipa lui Mihai Rotaru s-a impus în fața celor de la Farul Constanţa, scor 4-0 (1-0), în Bănie. Dobrogenii nu aveau nici o șansă de a merge mai departe în competiție, iar Gică Hagi a ales să folosească mai mulți juniori.

Cu toate astea, Farul a avut două mari ocazii în prima repriză, ambele prin Ionuţ Cojocaru, singur cu David Lazar, care a fost providenţial.

Craiovenii au deschis scorul în finalul primei reprize, prin Elvir Koljic (45+2), care a deviat inteligent o minge trimisă de Ştefan Baiaram. Cel din urmă a dublat avantajul gazdelor (52), cu o lovitură de cap, la centrarea lui Mihai Căpăţînă. A marcat și slovenul Jasmin Kurtic, cu un şut de la aproape 25 de metri în vinclu. După ce un gol marcat de Marian Danciu a fost anulat (82) pentru ofsaid, Atanas Trică a închis tabela (86), din pasa lui Ante Roguljic.

CSU Craiova va juca în sferturile de finală cu a doua clasată din Grupa C, în care se află Oţelul Galaţi (4 puncte), FCSB (4), FC U Craiova (4), Dinamo (2), FC Bihor (1), SCM Zalău (0).

Ivaylo Petev: Fotbalul și sportul sunt psihologie

Echipa a jucat foarte bine. Cel mai important pentru mine a fost să fim responsabili. Am motivat echipa și am reușit să intrăm așa pe teren. Desigur că am așteptat aceste victorii.

De mâine începem să ne pregătim pentru meciul următor. Le mulțumesc jucătorilor și suporterilor. În prima repriză a fost 50-50. Apoi am marcat trei goluri și am ratat cel puțin încă trei goluri.

Totul pleacă de la cap. Fotbalul și sportul sunt psihologie. Trebui să fim sănătoși la cap. În următorul meci, Screciu nu o să fie alături de noi. Îl las să se odihnească”, a spus, după meci, antrenorul echipei din Craiova.

Articolul precedentTârgu Jiu: A șaptea zi de protest! Salariații Direcției de Statistică nu renunță
Articolul următorTârgu Jiu: Romanescu, mutare ce va aduce economii majore la bugetul local. Primăria va avea milioane în plus pentru investiții