CSU Craiova încheie anul cu o remiză. Petev: Trebuie să schimbăm ceva

UTA  şi CSU Craiova au terminat la egalitate, scor 2-2 (2-1), miercuri seara, pe Cluj Arena, într-un meci din etapa a XXI-a a SuperLigii de fotbal.
Echipa lui Mihai Rotaru a primit  două goluri în primele şapte minute ale jocului, ambele marcate de Claudiu Micovschi (3, 7).
Primul în urma unei reluări ratate a lui Barry Godberg Cooper, iar al doilea din pasa aceluiaşi atacant, după o minge pierdută de Mihai Căpăţînă.
UTA a marcat şi al treilea gol, prin Marcelo Freitas (40), dar reuşita a fost anulată pentru ofsaid.
Craiovenii au revenit în joc reușind să marcheze înainte de pauză, prin Nicuşor Bancu (45), cu un şut la colţul lung.
Egalarea a fost semnată de Alexandru Mitriţă (76), al cărui şut a fost deviat de fundaşul croat Marko Stolnik.
CSU a avut un penalty, dar slovenul Jasmin Kurtic, care a ratat singur cu portarul în min. 24, a nimerit bara transversală din punctul cu var (55). Lovitura de pedeapsă a fost acordată pentru faultul comis de Aly Abeid la Mihai Căpăţînă.

Ivaylo Petev: Am început prost

Am început foarte prost, am primit două goluri precum copiii de grădiniță. După 30 de minute, am reacționat, am controlat a doua repriză, am avut multe ocazii, am ratat penalty, dar pierdem alte două puncte.

Nu este pentru prima dată când primim asemenea goluri. Ce voi schimba? Trebuie să schimb ceva, avem probleme în defensivă, dar echipa nu a reacționat bine când am pierdut posesia. Subestimăm anumite situații, de aceea primim două goluri. Trebuie să schimbăm ceva.

Nu este ușor, putem încerca să aducem anumiți jucători, dar vom vedea. Dacă ne dorim să obținem ceva, trebuie să fim sută la sută concentrați în defensivă”, a spus, după joc, antrenorul echipei din Bănie.

Alex Mitriță: La următorul meci o să fie mai bine

“Am făcut iarăși cadou două goluri, din păcate asta a fost seara. Am dominat meciurile, dar când faci greșeli și oferi goluri adversarilor, asta se întâmplă. Nu știu ce s-a întâmplat, s-au făcut două greșeli. Primele goluri au venit foarte repede, din păcate nu am învățat din meciul trecut.

Nu mai aveam ce face, trebuia să intrăm pe teren să schimbăm meciul. Din păcate, am pierdut două puncte foarte importante. Dacă continuăm să pierdem puncte în continuare, cu siguranță se va mări avantajul FCSB-ului. Vom merge în vacanță și la următorul meci o să fie mai bine. În această seară, prima repriză nu am arătat foarte bine. Nu mă gândesc la transfer, am venit de șase luni la Craiova, vreau să termin campionatul aici.

Trebuie să vorbim despre colectiv, nu despre mine. Trebuie să îmbunătățim anumite aspecte. Am făcut și meciuri foarte bune, dar vă dați seama că nu suntem fericiți când pierdem puncte din cauza noastră. Mă gândesc să-mi fac treaba la echipa de club, după vedem ce se va întâmpla la echipa națională”, a declarat mijlocașul oltenilor.

Foto arhivă

Articolul precedentMeteo: Urmează un episod de ninsori și viscol în mai multe regiuni ale țării
Articolul următorCiolacu: Propunerile legislative ce privesc autonomia Ținutului Secuiesc nu au ce căuta într-un stat democratic