Pandurii, victorie pe terenul lui Metaloglobus

Etapa a VII a ligii a doua la fotbal a însemnat şi prima victorie pentru fotbaliştii de la Pandurii Târgu Jiu. Elevii lui Adrian Bogoi au reuşit, poate surpriza etapei, să învingă cu 1-0, la Bucureşti, formaţia Metaloglobus, echipă pentru care evoluează fraţii Ovidiu şi Claudiu Herea. Gorjenii au avut prima ocazie a jocului, în minutul 3, atunci când Rasoveanu a şters mingea cu capul, din 6 metri, dar balonul s-a dus pe lângă poartă. De notat centrarea plecată de la Paul Chiş. Gazdele au intrat în joc și au avut o bună ocazie prin Claudiu Herea, dar gorjenii nu se lasă, în minutul 32 japonezul Takahashi prinde un şut bun, fiind foarte aproape de a deschide scorul pentru oaspeţi. Fraţii Herea dirijează jocul gazdelor, însă cei de la Pandurii au reuşit să menţină scorul alb. Până în minutul 81, când Paul Chiş a plecat pe contraatac, a pasat la Nicolae Cotolan, iar ultimul a pătruns în careul de 16 metri şi înscris pe lângă portar.  Minutele trec şi Pandurii Târgu Jiu obţine prima victorie din campionatul 2019/2020. Lu Yuefang, Hery Kim și Takahashi sunt jucători care, s-a putut observa în ultimele două etape, au adus un plus în jocul echipei lui Adrian Bogoi.

Sâmbătă, 21 septembrie, Pandurii va primi vizita ”Bătrânei Doamne”, UT Arad.

Pandurii: M. Cotolan – P. Chiș, Oiță, Vișan, Vasilescu – Lu Yuefang, Trancă – Hery Kim, Takahashi, Rasoveanu – P. Popescu

Rezerve: Dinu – Erhard; Rob. Bratu, N. Cotolan, I. David, Unguru, Nichifor

Antrenori: Adrian Bogoi și Cristi Popescu

Foto arhivă – anul înființări clubului este 1962

Articolul precedentCa la Târgu Jiu: Aruncau gunoiul din căruță chiar lângă containerul pus de municipalitate
Articolul următorGilortul Târgu Cărbunești, în progres, dar, încă, fără cadența eșalonului trei