Populația va primi vouchere pentru înlocuirea sobelor

Administrația Fondului pentru Mediu va desfășura un program pilot prin care cetățenii care dețin sobe vechi vor fi stimulați să le înlocuiască cu sobe cu înaltă eficiență energetică, print acordarea unei subvenții sub formă de vouchere.

 

Am discutat cu colegii de la Administrația Fondului pentru Mediu și ne pregătim să inițiem un program pilot, prin care să scoatem acele sobe din casele românilor cu eficiență 20 sau 25%, acele sobe foarte vechi și să le înlocuim, acordând o finanțare ușoară printr-un voucher, să le înlocuim cu sobe cu înaltă eficiență energetică, adică peste 90% eficiență”, a anunțat ministrul Mediului, Mircea Fechet.

 

Acesta a subliniat că subvenția va reducea presiunea pe fondul forestier, pentru că una e să arzi 10 milioane metri cubi cu sobe cu o eficiență de 20% și alta e să arzi, să transformi în scrum mult mai puțin, având surse de încălzire de înaltă eficiență”.

Articolul precedentPrimar: Miruță, să îți fie rușine! Oamenii te-au votat, asta merită? Îți solicit să îți ceri scuze public
Articolul următorOltenii chiuiră în Capitală! Craiova a învins Dinamo, la București, printr-un gol rar