Prin decret prezidențial: Traian Băesescu a primit cetățenia Republicii Moldova

Traian Băsescu în mulțumește Maiei Sandu, președintele Moldovei, după ce i s-a acordat, prin decret, cetățenia republicii de peste Prut.

Prin Decretul Nr.629-X, din data de 26.05.2026, Președintele Republicii Moldova, doamna Maia Sandu, mi-a acordat cetățenia Republicii Moldova.
Vă mulțumesc Doamnă Preşedinte Maia Sandu şi vă asigur că rămân devotat cauzei integrării Republicii Moldsova în Uniunea Europeană şi în egală măsură cauzei reunificării ţării şi a poporului roman.
Cu recunoştinţă şi deosebit respect,
Traian Băsescu’‘, a transmis fostul șef al statului. 

Articolul precedentBaiaram: Ar fi extraordinar să ajungem în grupele Champions League
Articolul următorTârgu Jiu: Bărbat readus la viață de doi medici. Intrase în stop cardio-respirator