Proful, minutul și scorul: Nicio zi fără surprize

Nicio zi fără surprize – Day 13

S-a încheiat etapa a treia din grupe și, din 1994 încoace, nicio echipă nu a acumulat maximum de puncte după trei partide.
Nimeni n-a legat 3 victorii, asta spune multe despre cum au crescut unele echipe sau cum au tratat altele ultima etapă.
Coreea de Sud vs. Portugalia, 2-1, este prima surpriză a zilei.
Muncitori, meticuloși, asiaticii s-au calificat in extremis în dauna uruguaienilor, totul tranșându-se la… numărul de goluri. Concret, portughezii au tratat cumva de sus meciul, știindu-se deja calificați, ceea ce a permis coreenilor să spere. Prin reușitele lui Kim Young-Gwon (’27) și Hwang Hee-Chan (’90+1), aceștia au sperat până la fluierul de final din celălalt meci. Nici nu a (mai) contat că lusitanii marcaseră rapid, prin Ricardo Horta în minutul 5… S-a scris iar o pagină interesantă de istorie a sportului cu balonul rotund.
Uruguay vs. Ghana era un meci deschis oricărui rezultat, ambele naționale având șanse. Idolul africanilor, Andre Ayew, a ratat un penalty în minutul 21, iar celeștii au băgat-o-n ațe de două ori, extrem de rapid, prin dubla lui Giorgian de Arrascaeta (’26, ’32). Sud-americanii au mai avut ocazii cât Casa Poporului, două penalty-uri reclamate de întreaga lor delegație. După golul coreenilor din celălalt meci, le mai trebuia un gol pentru a le lua acestora fața. Doar că arbitrul a fost intransigent, având probabil și confirmarea din camera VAR. Iar apărarea ghanezilor a fost una de beton în a doua repriză, poate în amintirea gestului făcut de Suarez în urmă cu niște ani…
Karma is a bitch.
Always!
După două meciuri neconvingătoare, sud-americanii pleacă acasă, iar pentru Suarez și Cavani a fost ultimul Mondial…
Asta e!
Serbia vs. Elveția a fost o altă nebunie de meci, care, de-a lungul lui, tot dădea locul II în grupă.
2-3 este scorul agitat care trimite Țara Cantoanelor în optimi, asta și mulțumită unei apărări visătoare, complet aeriană a sârbilor. Am revăzut defensiva ultimilor 15 ani a noastră… Mitrovic (’26) și Vlahovic (’35) au punctat pentru o națională ce a decepționat, altele fiind așteptările fanilor și nu numai. De partea cealaltă, Xherdan Shaqiri (’20), Breel Embolo (’44) și Remo Freuler (’48) au asigurat fără emoții victoria elvețienilor. Asta, repet, din cauza apărării inexistente a sârbilor.
Tot la capitolul surprize este și Camerun vs. Brazilia, scor 1-0, unicul gol fiind înscris, în ’90+2, de către Vincent Aboubakar. Fază comică, să-i spunem așa, când a primit al doilea galben – automat roșu – pentru că, bucurându-se de un gol de povestit nepoților, și-a dat tricoul jos… Zâmbind, arbitrul l-a trimis mai devreme la vestiar. Dar nu mai conta pentru bucuria africanilor, au bătut Brazilia.
Vă dați seama dacă jucătorii cariocas vor câștiga finala? Cineva se va mândri teribil.