Rotaru, după victoria în fața FCU: Visele nu poate să ni le ia nimeni

CSU Craiova a învins-o pe FCU 1948 Craiova, scor 2-1 (0-1), duminică seara, în etapa a XXX-a a SuperLigii de fotbal.

FCU a deschis scorul prin Aurelian Chiţu (45+4), după o minge respinsă greşit de Mihai Căpăţînă.

Fiecare echipă a avut câte o ocazie în prima repriză, ”oaspeţii” din Ştefan Baiaram (28), dar portarul Robert Popa a respins şutul său, iar ”gazdele” prin William Baeten (44), însă Laurenţiu Popescu s-a remarcat.

CSU a egalat în minutul 70, când Nicuşor Bancu l-a lansat excelent pe Alexandru Mitriţă şi acesta l-a lobat pe Robert Popa. ”Oaspeţii” au preluat conducerea în  minutul 77, atunci când Baiaram a reluat cu capul în plasă mingea centrată de Alexandru Cîmpanu din corner.

Mihai Rotaru: La pauză am zis că le dăm 3-1

Am făcut o repriză a doua foarte foarte bună pentru noi. Am arătat atitudine și pentru mine asta este cel mai important. Este un meci de care pe care. Întodeauna vor fi astfel de meciuri când jucăm în Bănie.

Vreau să felicit și jucătorii echipei gazdă, de data asta. A fost un meci bun și mă bucur că s-a terminat cu acest scor. Trist în prima repriză, jocul nu ne ieșea, apoi Petev a făcut câteva schimbări.

Am pus ulterior stăpânire pe joc. Îmi pare rău că a ieșit Screciu. Ar fi o pierdere pentru noi și pentru echipa națională. La pauză am zis că le dăm 3 – 1 și o să marcăm în minutele 65, 70 și 90. Nu mi-a ieșit, din păcate.

Am mizat pe modul în care am fost montați. Au intrat în teren să dea totul timp de 90 de minute, de 120 de minute dacă e nevoie. Ăsta era filmul meu, și până la urmă așa a fost. Băieții chiar au arătat că sunt montați. Uitați-vă la Mitriță câte spinturi bagă, la Ivan, la Baiaram. Toți jucătorii au fost foarte implicați. Știam că sunt foarte montați. Știam că nu se ia în calcul decât victoria într-un astfel de meci.

Toată strategia noastră este făcută pentru podiumul ligii întâi și pentru Cupa României. Este foarte foarte greu să ne gândim la campionat. Dar ambiția noastră este să terminăm pe podium.

Visele nu poate să ni le ia nimeni. Visăm și e foarte bine, dar dimineața ne trezim. Ne gândim să trecem peste CFR în etapa următoare, nu ne gândim la titlu.

Dacă noi câștigăm în Gruia, trecem peste ei. Dacă legăm o victorie și cu Rapid, trecem pe locul doi”, a declarat, pentru Fanatik, omul de afaceri.

Articolul precedentMinistrul Apărării: Nu se pune problema ca Rusia să atace România
Articolul următorExemplar rar: Căprioară albă fotografiată în România